Early Races 1900-1945

[NOTE: This list is very incomplete; it will be fleshed out considerably in the future.]

F
1902 1902 Season Summary & Statistics
1902-06-26 Columbia Yacht Club races ?  
1902-10-04 100 Kilometres Race, Seine River, FR Lutece  

 

1903 1903 Racing Season Summary [1]
1903 Racing Season Summary [2]
1903-07-10 to 1903-07-12 Harmsworth Trophy Napier / E. Campbell Muir  
1903-08-13 Atlantic Yacht Club Regatta Standard / E.A. Riotte  
1903-08-26 Oshkosh Yacht Club Regatta Merle / Elmer Lach  
1903-08-29 Brooklyn Yacht Club Regatta Adios / H.J. Leighton  
1903-09-05 American Yacht Club Regatta Standard / E.A. Riotte  
1903-09-12 Knickerbocker Yacht Club Regatta Standard / E.A. Riotte  

 

1904 1904 Racing Season Summary
1904-04-05 Motor Boat Races, Monte Carlo . . .  
1904-05-30 Manhasset Bay Yacht Club Decoration Day Regatta Japansky / F.H. Waldorf  
1904-06-11 Columbia Yacht Club Regatta Standard / E.A. Riotte  
1904-06-18 New Rochelle Yacht Club Regatta Hard Boiled Egg / Mrs. W.K. Vanderbilt, Jr.  
1904-06-23 to 1904-06-25 APBA Gold Challenge Cup [first running] Standard / C.C. Riotte  
1904-06-27 to 1904-06-28 Larchmont "Gold Cup" Vingt-et-Un II / C.M. Hamilton  
1904-06-29 Harmsworth Trophy, Cowes, England Trefle-a-Quatre / Henri Brasier  
1904-07-02 American Yacht Club Regatta Suis Moi  
1904-07-04 Indian Harbor Yacht Club Regatta Vingt-et-Un II  
1904-07-09 Seawanhaka-Corinthian Yacht Club Regatta Vingt-et-Un II / C.M. Hamilton  
1904-07-16 Atlantic Yacht Club Meeting Vingt-et-Un II / C.M. Hamilton  
1904-07-30 Atlantic Yacht Club Regatta Standard / C.C. Riotte  
1904-08-08 Calais to Dover Mercedes IV /  
1904-08-10 Alexandria Bay Regatta Adios / H.J. Leighton  
1904-08-18 New York Yacht Club Regatta Vingt-et-Un II / C.M. Hamilton  
1904-08-27 Highland Beach Regatta Annie / Charles Peterson  
1904-09-02 St. Lawrence River Race Standard / Price McKinney  
1904-09-17 Knickerbocker Yacht Club Regatta Mercedes VI / W.K. Vanderbilt  
1904-09-22 to 1904-09-24 APBA Gold Cup [second running] Vingt-et-Un II / W.S. Kilmer  
1904-10-29 New York to Poughkeepsie Hudson River Race X.P.D.N.C. / Frank Croker  

 

1905 1905 Racing Season Summary
1905-02-01 to 1905-02-04 Palm Beach Regatta Challenger / Proctor Smith;
Challenger / Proctor Smith;
Grand Ferris Jr. / T.O. Collins;
Challenger / Proctor Smith;
Comet / George Dewey
 
1905-04-09 to 1905-04-17 Monte Carlo . . .  
1905-05-07 to 1905-05-15 Algiers to Toulon Race F.I.A.T. / ?  
1905-05-24 Silver Trophy Radium / E.E. Campbell  
1905-05-29 Manhasset Bay Yacht Club Regatta Panhard II / Andre Massenat  
1905-06-03 Columbia Yacht Club Regatta Panhard II / Andre Massenat;
Colonia / Fred Bourne
 
1905-06-10 New Rochelle Regatta Challenger / Gould Brokaw  
1905-07-04 Indian Harbor YC Regatta Argo / C.L. Seabury;
Skeeter / Edward Schroeder
 
1905-07-20 to 1905-07-22 Frontenac Series [1st Series] So Long / George Hasbrouck  
1905-07-22 Frontenac Y.C. (Free-For-All) So Long / G. C. Hasbrouck  
1905-07-26 to 1905-07-28 W.O. Gay Cup Dixie / E.R. Thomas  
1905-08-10 Red Bank Carnival Blue Streak / John M. Richard  
1905-08-18 Eastern Yacht Club Regatta Winton / L.R. Spear  
1905-08-24 to 1905-08-26 APBA Gold Cup Chip / J.H. Wainwright  
1905-08-28 St. Lawrence River YC Regatta Roma / L.W. Hunt;
Radium / A.R. Peacock
 
1905-08-29 to 1905-08-31 Frontenac Regatta [2nd Series] Invlese / F. H. Wesson  
1905-08-09, 1905-09-02, 1905-09-23 Beebe Cup . . .  
1905-09-11 Harmsworth Trophy Napier II / John Scott-Montagu  
1905-09-13 to 1905-09-15 Hudson River Water Carnival Simplex III / Proctor Smith;
Dixie / E.R. Thomas;
X.P.D.N.C. / Jacob Siegel
 
1905-09-20 Vanderbilt Cup Dixie / Edward R. Thomas  
1905-10-21 Riverton Yacht Club Regatta Invlese / F.H. Wesson  

 

1906 1906 Racing Season Summary
1906-01-01 Seattle Mid-Winter Regatta Tilacum / J.L. Roberts  
1906-01-30 to 1906-02-02 Palm Beach Regatta Mercedes / H. L. Bowden  
1906-04-01 to 1906-04-15 Monaco Meet Seasick / Baron de Caters  
1906-05-31 Manhasset Bay Yacht Club Regatta White Fox / A. W. Ferguson  
1906-06-09 Oregon Yacht Club Regatta Flirt / Mrs. Wolff (partial result)  
1906-06-16 Columbia Yacht Club Regatta Den / J. H. Hoadley  
1906-07-04 Seattle Fourth of July Regatta Comet / L. Roesch  
1906-07-04 Indian Harbor YC Regatta Yvonne / T.R. Johnston Jr.  
1906-07-14 Thousand Island Yacht Club Free For All So Long II / George Hasbrouck  
1906-07-20 to 1906-07-21 Frontenac YC Regatta So Long II / George Hasbrouck;
Too Easy / Sharpe Kilmer
 
1906-07-26 to 1906-07-28 Eastern YC Regatta Mercedes / ?  
1906-08-04 Riverton Y.C. Regatta (Summer Running) Sparrow / C. J. Swain  
1906-08-08 to 1906-08-09 Harmsworth Trophy Yarrow Napier / Lord Montague  
1906-08-09 Red Bank Regatta Ludo / W. G. McKenzie  
1906-08-11 Frontenac Y.C. Handicap Race Jewel / E.S. Burke  
1906-08-11 Commodore's Cup Jewel / Mrs. E.S. Burke  
1906-08 August Regatta at Netley Maudsley / Cyril Maudsley  
1906-08-17 Lake George Regatta Winninish / De Land C. Cramer  
1906-08-17 to 1906-08-18 A.M.B.A. Championship Pirate / Clarence Peacock  
1906-08-20 to 1906-08-23 APBA Gold Cup Chip II / J. Wainwright  
1906-08-23 Chippewa Yacht Club Free For All Standard / Price McKinney?  
1906-08-27 Thousand Islands Y.C. Regatta Dixie / Bartley Pearce  
1906-08-27 to 1906-08-29 Frontenac NY August Regatta What-Next / Harry Crouse  
1906-08-31 to 1906-09-03 Evian Regatta La Rapiere / ?  
1906-09-03 Seattle Labor Day Regatta Meteor / Clarence Jones  
1906-09-08, 1906-09-15 Buffalo Launch Club September Regatta Whiz / Levant R. Vandervoort  
1906-09-10 to 1906-09-15 Hudson River Water Carnival . . .  
1906-09-13 Alexandria Bay Races - September So Long II / George Hasbrouck;
Eureka / J.B. Reid
 
1906-09-16 Juvisy Fall Regatta La Lorraine / ?  
1906-09-18 Championship Cup Pirate / Clarence Peacock  
1906-09-29 Riverton Y.C. Regatta (Fall Running) Hooray / G.M. Wilson;
Sparrow / C.J. Swain
 
1906-09 or 1906-10 Burnham Fall Regatta Yarrow-Napier / ?  
1906-10-12 to 1906-10-13 Larchmont Gold Cup Bitbab [sp?] / A. J. Stone  
1906-10-13 Maisons-Lafitte Auto Cup Hydroplane / DeLambert  
1906-10-15 Bay City Boat Club Regatta Brooks No. 13 / Lon Arnold  

 

1907 1907 Racing Season Summary
1907-01-29 to 1907-02-02 Palm Beach Mid-Winter Regatta Katherine / J. Middleby Jr.;
Dixie / Bartley Pearce;
Planet / W.V. Covar
 
1907-02-05 to 1907-02-08 Miami Regatta Simplex VIII / H. Broesel  
1907-04-01 to 1907-04-16 Monaco Regatta Panhard-Tellier / ?  
1907-04-21 Sydney Motor Boat Championship Fairbanks / L. J. Davies  
1907-06-22 Portland Rose Festival Regatta Flirt / Fred Lind  
1907-06-22 Spring Lake Motor Boat Regatta Madeline B / A. H. Babcock  
1907-06-23 Jamaica Bay Yacht Club Regatta Spindrift / William Bjur  
1907-06-29 Gravesend to Cowes Race Napier-Major / S. F. Edge  
1907-06-29 Motor Boat Club of America Regatta Spindrift / William Bjur  
1907-07 to 1907-08 Thousand Islands Races . . .  
1907-07-04 Indian Harbor Yacht Club Regatta Simplex XI / Edward Franquist  
1907-07-04 Portland Fourth of July Regatta Vixen / J. E. Wolff  
1907-07-04 Monroe, Michigan Regatta Rainmaker / ?  
1907-07-04 Seattle Independence Day Regatta Meteor / Clarence H. Jones  
1907-07-17 Inter-Lake Association Regatta Arrow / ?  
1907-07-26 to 1907-07-27 Frontenac NY July Regatta Simplex XI / H. Broesel  
1907-07-27 Anthony Drexel Cup Panhard-Tellier / Alphone Tellier  
1907-07-27 Buffalo Regatta Snipe / Henry Elliott  
1907-08-03 Pittsburgh Regatta Sprinter / R. C. Price  
1907-08-02 Harmsworth Trophy Dixie / Bartley Pearce  
1907-08-05 Cowes Regatta Daimler III / LordHoward de Walden  
1907-08-10 Commodore's Cup Stranger / Fred Bourne  
1907-08-14 to 1907-08-15 APBA Gold Cup Chip II / C.H. Wood  
1907-08-15 Lake George Regatta Wininnish / LeGrand C. Cramer  
1907-08-23 to 1907-08-24 Frontenac NY August Regatta P.D.Q. / Clover Boldt; Pirate / C. N. Peacock  
1907-08-30 Netley Regatta Fleurette / Oswald B. Colls  
1907-08-31 Larchmont Yacht Club Regatta X.P.D.N.C. / Jacob Siegel  
1907-08-31 to 1907-09-05 Detroit Country Club Regatta Thelma / A. Robinson  
1907-09-04 Old Home Week Viper / Glasgow  
1907-09-05 British Motor Boat Club Mile Championships Daimler II / A. G. Fentiman  
1907-09-13 Burnham September Regatta Leonid / L. M. Waterhouse  
1907-09-14 Letchworth Cup Viper III / J.G.R. Glasgow  
1907-09-19 to 1907-09-21 Arachon Regatta Panhard-Tellier / ?  
1907-09-23 to 1907-09-28 Hudson River Water Carnival Irene / John Anderson;
Skedaddle / Herman N. Baruch
 
1907-09-30 to 1907-10-01 Chicago to Alton Relay Meteor / Walter B. Wilde, Walter F. McLaughlin  
1907 Fall Branger Cup Girard VI / ?  

 

1908 1908 Racing Season Summary
1908-03-17 to 1908-03-20 Palm Beach Mid-Winter Carnival General / E.R. Walker;
Irene / J.W. Thylor;
Dixie / Bartley Pearce;
Dolphin / Eugene Dekleist;
General / E.R. Walker;
General / E.R. Walker;
Dolphin / Eugene Dekleist;
Ferro / E.R. Koile;
Trent Sept. / George Gingras;
General / E.R. Walker
 
1908-04-01 to 1908-04-13 Monaco Regatta Wolseley-Siddeley / Noel M. Robbins  
1908-05-15 Gravesend Regatta . . .  
1908-06-06 to 1908-06-09 Oulton-Lowescroft Regatta Napier IV / S. F. Edge  
1908-06-21 Willamette Motor-Boat Club Regatta Happy Heinie / Otto Raft  
1908-07-03 to 1908-07-04 Regatta of the M.V.P.B.A. at Muscatine Minnie C. II / E. Corsepius  
1908-07-04 Detroit Independence Day Regatta Silver Fizz / Mr. Wadsworth  
1908-07-04 Mississippi Valley Power Boat Association Free For All Chamionship Minnie C II / E. Corsepius  
1908-07-19 to 1908-07-25 Inter-Lake Yachting Association Regatta Rainmaker / O.S. Mulford;
Lemon / F.E. Wadsworth;
Red Devil / O.P. Demar
 
1908-08-01 Thousand Island Yacht Club Free For All J.N.A. / George Hasbrouck  
1908-08-03 Harmsworth Trophy Dixie II / Bartley Pearce  
1908-08-04 to 1908-08-08 Cowes Regatta Maudsley / C. C. Maudsley  
1908-08-06 Huntington Bay Regatta Den / Joseph H. Hoadley  
1908-08-08 Oshkosh Power Boat Club Race Pioneer / W. N. & J. H. Kreuger  
1908-08-15 Buffalo Launch Club Regatta Courier / W. J. Conners  
1908-08-20 APBA Gold Cup Dixie II / Bartley Pearce  
1908-08-20 Lake George Regatta Simplex X4 / Herman Bowsel  
1908-08-22 Detroit Long Distance Races Gorning / Mr. Gorning  
1908-08-28 to 1908-08-29 Olympic Races . . .  
1908-08-29 Royal Hamilton Yacht Club Regatta Sterling Flyer / ?  
1908-08-29 Ohio River Launch Club Regatta Br'er Fox / Mr. Wright  
1908-08-31 to 1908-09-03? Seine River Race Isabelle-Gnome / ?  
1908-09-10 to 1908-09-12 BMBC Burnham Regatta . . .  
1908-09-05 Atlantic Yacht Club Regattta Skedaddle / H.N. Baruch  
1908-09-07 Labor Day Races [Portland] Happy Heinie / Otto W. Ranft  
1908-09-07 Hudson River Yacht Racing Association Regatta Elmer L / Lansing De Long  
1908-09-07 Bay City Regatta General II / E. R. Walker  
1908-09-19 Essex Motor Boat Club Regatta Spitfire / ?  
1908-09-21 to 1908-09-26 Hudson River Carnival Vim / George Baker  
1908-09-23 to 1908-09-25 Davenport Regatta Red Top / W. E. Hughey  
1908-09-24 to 1908-09-26 International Trophy National Carnival Dixie II / Bartley Pearce  
1908-10-01 Iowa Centennial Celebration Regatta Minnie C II / Ed Corsepius  
1908-10-02 Louisville Regatta Vivace / E. M. Hughes  
1908-10-04 Championship of the Great Lakes Courier / W. J. Conners  

 

1908 1909 Season Summary [1]
1909 Racing Season Summary [2]
1909-01-03 San Diego Mid-Winter Regatta Gray Witch / Capt. Bowles  
1909-02-22 Sacramento Washington's Birthday Regatta General II / E. Forrest Mitchell  
1909-03-16 to 1909-03-19 Palm Beach Mid-Winter Carnival Kitty Sparks II / Charles Furthman;
Trent Sept / George Gingras;
Buffalo Courier / William Conners;
Buffalo Courier / William Conners;
Trent Sept / George Gingras;
Trent Sept / George Gingras;
Possum / H.L. Willoughby;
Flying Fish / H.L. Willoughby
 
1909-03-31 to 1909-04-11 Monaco Regatta Wolseley Siddeley II / Noel Robbins  
1909-04-22 to 1909-04-25 Cincinnati to New Orleans Br'er Fox / M. B. Dean, Harry Doss, Mike McClain  
1909-05-29 Columbia Yacht Club Regatta Vim / George F. Baker, Jr.  
1909-05-29 to 1909-06-01 Whitsuntide-Lowescroft Regatta Secret / L. M. Waterhouse  
1909-06-07 Mordialloc Cup Gadfly / Syd Darby  
1909-06-19 Peoria to Henry Race Skipalong / R. H. Truitt  
1909-06-19 Colusa Water Carnival Reynolds Flyer / ?  
1909-07-01 Dominion Day Regatta [Prince Rupert] Kayex / ?  
1909-07-03 New York-Albany-New York ?  
1909-07-03 to 1909-07-10 Alaska-Yukon-Pacific Exposition Regatta Wolff II / E.W. Spencer  
1909-07-05 Fourth of July Regatta [Portland] Happy Heine / Otto Ranft, Al Klingbeil  
1909-07-05 Coronado Tent City Races at San Diego Black Cat / T. C. Hammond  
1909-07-05 Detroit Motor Boat Club Regatta Admiral / Mr. Craig  
1909-07-05 to 1909-07-06 Mississippi Valley Regatta Lamb IV / F.B. King  
1909-07-09 to 1909-07-10 Ramsgate Regatta Secret / L. M. Waterhouse  
1909-07-15 to 1909-07-17 Ocean City Yacht Club Carnival Al Araf / Lorenzo Bye  
1909-07-24 Southampton Regatta Miranda III / Sir John Thornycroft  
1909-07-24 Ohio River Launch Club Regatta Br'er Fox / M.B. Dean  
1909-07-31 Frontenac Yacht Club Free For All Duquesne / Roland Peacock  
1909-08-01 Sacramento Boat Club Regatta Winsum / Y. J. Winchester  
1909-08-02 to 1909-08-03 Cowes Regatta Ursula / ?  
1909-08-07 New England Manufacturing Regatta H.Y.C.  
1909-08-07 Harmsworth Trophy [cancelled]  
1909-08-12 to 1909-08-14 Netley Regatta Roy / E. H. Clift  
1909-08-13 to 1909-08-14 Frontenac Regatta Duquesne / Roland Peacock;
Pirate / Clarence Peacock
 
1909-08-14 Hamilton Regatta Expense / ?  
1909-08-17 to 1909-08-19 Western Power Boat Association Regatta Hoosier Boy / J.W. Whitlock  
1909-08-19 to 1909-08-21 APBA Gold Cup Dixie II (2) / Bartley Pearce  
1909-08-22 to 1909-09-06 San Diego Summer Regatta Black Cat / ?  
1909-08-23 Lake Hopatcong Regatta San Toy III / W. H. Barron  
1909-08-23 to 1909-08-27 Inter-Lake Yachting Association Handicap Arab III / Ralph Sidway  
1909-08-23 to 1909-08-27 Inter-Lake Yachting Association Club Team Hoosier Boy / J.W. Whitlock  
1909-08-23 to 1909-08-27 Inter-Lake Yachting Association Scratch Hoosier Boy / J.W. Whitlock  
1909-08-26 to 1909-08-28 Houston Regatta Edna II / J. S. Bonner  
1909-08-28 Southern Yacht Club Regatta Blue Wing II / Jahncke & Farwell  
1909-09-04 E.R. Thomas Trophy Regatta [Buffalo] Arab III / Ralph Sidway  
1909-09-04 Cathlamet Regatta Happy Heine / Milton Smith  
1909-09-04, 1909-09-06 International Scratch Races Hoosier Boy / J.W. Whitlock  
1909-09-06 Syracuse Yacht Club Races B.B. / ?  
1909-09-06 Savannah Labor Day Regatta Dewey / W. F. Coachman  
1909-09-06 Peoria Labor Day Regatta Helen C / William Reese  
1909-09-06 Hudson River Regatta Artful, Elmer L  
1909-09-11 Pratt & Letchworth Trophy La Truda / A.B. Scholtz  
1909-09-15 to 1909-09-18 Hudson River Carnival - International Trophy National Carnival Den, Dixie II  
1909-09-15 to 1909-09-18 Hudson River Carnival - Long Distance Race - Handicap Artful / Henry Coons  
1909-09-16 to 1909-09-18 Burnham Regatta . . .  
1909-09-18 Washington Post Regatta Gray Bat / J. E. Battenfield  
1909-09-18 Essex Regatta . . .  
1909-09-25 to 1909-10-11 Hudson-Fulton Regatta Dixie II (2) / Bartley Pearce  
1909-10-29 Sacramento-Stockton Endurance Race P.N.B. / Pankost & Reynolds  
1909-11-14 Washington Motor Boat Club Regatta Fighting Bob II / Mitchell and Klune  
1909-12-12 San Diego Yacht Club Picnic and Power Boat Race Addie / ?  

 

1910 1910 Racing Season Summary
1910-01-01 New Years Day Races [Portland] Van / P. Vandatta  
1910-03-15 to 1910-03-18 Palm Beach Regatta Diana / Charles Clark;
Jack Rabbit / H.L. Willoughby Jr.;
Bruiser / A.B. O'Hara;
Diana / Charles Clark;
Dewey / Mr. Clark; Dewey / Mr. Clark;
Eau Gallie / G.F. Paddison;
Bruiser / A.B. O'Hara;
Bruiser / A.B. O'Hara;
Dewey / Mr. Clark
 
1910-04-04 to 1910-04-12 Monaco Regatta Ursula / Noel Robins  
1910-05-01 Wilsonville Regatta Wolff II / Johnny Wolff  
1910-05-30 Decoration Day Races [Portland, Oregon] Wolff II / Johnny Wolff  
1910-06-04 Columbia Yacht Club Races Vim / Geo. F. Baker Jr.  
1910-06-10 Erith Regatta . . .  
1910-07-02 Southampton Regatta Lady Betty / Baron von Buch  
1910-07-04 St. Lawrence River Race Intruder / Fred Burnham  
1910-07-04 Portland MBC Independence Day Regatta Seattle Spirit / ?  
1910-07-04 Olympia Regatta Frolic / J. B. Dana  
1910-07-04 to 1910-07-06 MVPBA Regatta (Webb Trophy) Red Top II / W.E. Hughey  
1910-07-09 Pacific Coast Championship Wolff II / Orth Mathiot  
1910-07-16 Louisville Motor Boat Club Regatta Laura Jean / Phelps and Knight  
1910-07-18 to 1910-07-20 Bournemouth Regatta . . .  
1910-07-28 to 1910-07-30 Great Lakes Power Boat League Regatta Hoosier Boy / J. W. Whitlock  
1910-07-29 to 1910-07-30 Motor Yacht Club Regatta Miranda IV / Sir John Thornycroft  
1910-07-30 Cowes Week Regatta . . .  
1910-08-04 to 1910-08-06 APBA Gold Cup Dixie II (2) / Fred Burnham  
1910-08-20 Magnolia Races Zelma / Chas Metsker  
1910-08-20 Hower Trophy La Truda / Harry Vars  
1910-08-20 Harmsworth Trophy Dixie II (2) / Fred Burnham  
1910-08-25 to 1910-08-27 International [Alexandria Bay] Dixie II (2) / Fred Burnham  
1910-08-27 Cincinnati Regatta [Western Championship] Idlewild III / Paul Hesser  
1910-08-29 to 1910-08-31 Astoria Regatta Wolff II / Orth Mathiot  
1910-08-31 Western Power Boat Association Championship Emerson / Al Travers  
1910-09-02 to 1910-09-03 Motor Yacht Club September Regatta Columbine / Edgar Thornton  
1910-09-03 Championship of the Great Lakes [E.R. Thomas Trophy] Dixie II (2) / Fred Burnham  
1910-09-04 to 1910-09-05 Labor Day Regatta (Portland) Wolff II / Johnny Wolff, Orth Mathiot  
1910-09-05 Labor Day Regatta (Louisville) Little Captain / James E. Howard  
1910-09-05 Hudson River Yacht Racing Association Regatta Gunfire / W. J. Brainard  
1910-09-06 British Motor Boat Club Regatta Babs II / Mawdesley Brooke  
1910-09-13 to 1910-09-14 Brighton Regatta Baby V / Mawdsley Brooke  
1910-09-21 to 1910-09-24 Hudson River Water Carnival Edith II / A.E. Smith;
Restless / Thomas Chesebrough;
Tartar / Ralph Slavin
 
1910-09-22 to 1910-09-25 Burnham Regatta Maple Leaf / Mr. E. Mackay Edgar  
1910-10-01 Vancouver (Washington) Harvest Show Race Seattle Spirit-Pacer II / Charles Binkley, E. Crowley  

 

1911 1911 Racing Season Summary
1911-03-14 to 1911-03-17 Palm Beach Regatta Dewey / W.F. Coachman;
Dewey / W.F. Coachman;
T & S / W.F. Coachman
 
1911-07-05 Webb Trophy Disturber II / James Pugh  
1911-07-26 Western Power Boat Association Regatta National Hotel Cup Red Top III / W.E. Hughey  
1911-08-08 to 1911-08-10 APBA Gold Cup MIT II / Harold Hayden  
1911-09-04 to 1911-09-05 Harmsworth Trophy [incomplete] Dixie IV / Fred Burnham  
1911-09-09 International Trophy National Carnival Sand Burr II / A.K. White  
1911-09-07 to 1911-09-09 Pacific Coast Championship? Pacific Coast Championship / Astoria, Oregon  
1911-09-15 Chamber of Commerce Trophy Dixie IV / Fred Burnham  
1911-09-16 E.R. Thomas Trophy Great Lakes Championship Gretchen II / John Hubbard  

 

1911 1912 Racing Season Summary
1912-01-01 Portland Motor Boat Club Free For All Oregon Wolf / Orth Mathiot  
1912-06-08 Detroit Motor Boat Club Match Race Kitty Hawk II / Freeman Monroe  
1912-06-29 Chesapeake Bay Championship Tech Jr. / Coleman Dupont  
1912-07-04 Vandervoot Trophy Buffalo Courier III / Ed Eagles  
1912-07-04 to 1912-07-05 M.V.P.B.A Regatta / Webb Trophy Baby Reliance II (1) / John Ryan;
Baby Reliance II (1) / Stuart Blackton;
Baby Reliance II (1) / John Ryan;
Baby Reliance III / John Ryan
 
1912-07-19 Atlantic City Motor Boat Club Match Race Chelsea Special / Jesse Thompson  
1912-07-23 Detroit Motor Boat Club 26 Foot Class Kitty Hawk II / Freeman Monroe  
1912-07-25 Detroit Motor Boat Club 16 Mile Race Neptune II / Lawrence Buhl  
1912-07-25 Cadillaqua Championship Kitty Hawk II / Freeman Monroe  
1912-08-01 to 1912-08-03 APBA Gold Cup P.D.Q. II / Graham Miles  
1912-08-03 Wildwood Yacht Club Regatta Tech Jr. / Coleman Dupont  
1912-08-12 to 1912-08-19 Western Power Boat Association Championship 26 Foot Class Baby Reliance II (2) / Stuart Blackton  
1912-08-14 to 1912-08-19 Western Power Boat Association Championship Weckler Cup Baby Reliance II (2) / Stuart Blackton  
1912-08-16 to 1912-08-20 Wrigley Trophy Baby Reliance II (2) / Stuart Blackton  
1912-08-27 to 1912-08-29 Pacific Coast Championship Oregon Wolf / Johnny Wolff  
1912-08-31 to 1912-09-04 Harmsworth Trophy Maple Leaf IV / Tom Sopwith  
1912-09-06 to 1912-09-08 International Speed Races Vamoose / Milton Smith  
1912-09-12, 1912-09-14 E.R. Thomas Trophy Great Lakes Championship Baby Reliance II (2) / Stuart Blackton  
1912-09-13 Chamber of Commerce Trophy Baby Reliance II (2) / Stuart Blackton  
1912-09-16 to 1912-09-18 National Carnival - International Trophy Peter Pan V / James Simpson  
1912-09-19 National Carnival - Long Distance Race Debutante / Noel Sampson  
1912-09-21 National Carnival - Free For All Peter Pan V / James Simpson  
1912-10-05 Lower Delaware Championship Tech Jr. / Coleman Dupont  

 

1913 1913 Racing Season Summary
1913-01-12 Portland Motor Boat Club Match Race Oregon Wolf II / Orth Mathiot  
1913-06-07 Columbia Y.C. Regatta Gunfire / W.T. Brainer  
1913-07-03 to 1913-07-05 Pacific Coast Championship Oregon Kid / Milt Smith  
1913-07-17 to 1913-07-19 Golden Potlatch Regatta Free For All Oregon Kid / Milt Smith  
1913-07-19 1000 Islands Yacht Club Gold Cup Elimination MIT III / Harold Hayden  
1913-07-28 to 1913-07-29 International Trophy National Carnival / Perry Centennial Free For All Peter Pan V (2) / Johnny Schraefer;
Kitty Hawk V / Freeman Monroe;
Hazel II / A.E. Smith;
Kitty Hawk Jr. / H.H. Timken
 
1913-08-02 Free For All [Put-In-Bay, Ohio] Peter Pan V / James Simpson?  
1913-07-31 to 1913-08-02 APBA Gold Cup Ankle Deep / Casimir Mankowski  
1913-08-18 to 1913-08-23 Chicago Carnival / Wrigley Trophy Baby Speed Demon / Jack Beebe;
Baby Speed Demon / Jack Beebe;
Oregon Kid / S.F. Brock;
Disturber III / James Pugh
 
1913-08-27 to 1913-08-30 Webb Trophy; Mississippi Valley P.B.A. Class E Oregon Kid / Harry Groat;
Oregon Kid / S.F. Brock
 
1913-09-04 to 1913-09-04 Chamber of Commerce Trophy / E.R. Thomas Trophy Great Lakes Championship / Blackton Trophy Baby Speed Demon / Jay Smith;
Baby Reliance II (3) / Bernard Smith;
Haida Papoose II / Max Fleischman
 
1913-09-10 to 1913-09-12 Harmsworth Trophy Maple Leaf IV / Tom Sopwith  
1913-09-26 to 1913-09-27 Kansas City Yacht Club Championship Haida Papoose II / Jay Smith  
1913-09-29 Manufacturer's Trophy Haida Papoose II / Jay Smith  

 

1914 1914 Racing Season Summary
1914-03-30 to 1914-04-04 St. Augustine Power Boat Club Regatta / Southern Championship / Handicaps Hydro Bullet / Earl Deakin;
Hydro Bullet / Earl Deakin;
Jane S. / Oscar Iwanowski
 
1914-07-02 to 1914-07-04 Pacific Coast Championship Oregon Kid II / J.W. Silva  
1914-07-02 to 1914-07-04 Webb Trophy Baby Speed Demon II / Jack Beebe  
1914-07-04 Mississippi Valley P.B.A. Class E Spot / Chris Smith  
1914-07-30 to 1914-07-31 APBA Gold Cup Baby Speed Demon II / Bob Edgren  
1914-08-26 International Trophy National Carnival Harpoon / Wilbur Young  
1914-09-03 to 1914-09-05 Chamber of Commerce Trophy / Conners Trophy Great Lakes Championship / Blackton Trophy Baby Reliance V / Stuart Blackton;
Baby Speed Demon II / Bob Edgren;
Baby Speed Demon II / Bob Edgren
 
1914-09-07 Portland Motor Boat Club Free For All Oregon Kid II / Wilbur Smith  
1914-09-07 Great Lakes International Championship Trophy Buffalo Enquirer / William Conners Jr.  
1914-10-20 Lake Michigan Match Race Disturber IV / James Pugh  

 

1915 1915 Racing Season Summary
1915-01-15 Silver Cup / Miami Championship Baby Speed Demon II / Bob Edgren;
Baby Reliance V / Stuart Blackton
 
1915-07-05 to 1915-07-07 Webb Trophy / Admiral's Trophy / Free For All Buffalo Enquirer / William Conners Jr.;
Mark Twain / Judson Boghton;
Buffalo Enquirer / Ed Eagles
 
1915-08-14 to 1915-08-17 APBA Gold Cup Miss Detroit / Jack Beebe & John "Freckles" Milot  
1915-09-02 to 1915-09-04 Fenton Gold Cup / Canadian National Exhibition Trophy Peter Pan VII / James Simpson;
Heloyse / George Gooderham
 
1915-09-02 to 1915-09-04 Pacific Coast Championship [September] Oregon Wolf IV / Johnny Wolff  
1915-09-06 Seattle Labor Day Regatta    
1915-09-06 Buffalo Launch Club September Regatta    
1915-09-07 to 1915-09-10 Wrigley Trophy Disturber IV / James Pugh  
1915-09-12 Pugh Trophy Miss Detroit / Johnny Milot  
1915-10-06 Burnham Fall Regatta    
1915-10-23 to 1915-10-27 Pacific Coast Championship [October] Oregon Kid II / Wilbur Smith  
1915-10-24 to 1915-10-31 Panama Pacific International Exposition Championship Barnacle II / Charles Steele  

 

1916 1916 Racing Season Summary
1916-06-09 Rose Festival Free For All Oregon Wolf IV / Johnny Wolff  
1916-07-05 to 1916-07-06 Webb Trophy / Free For All Class / Class E Miss Minneapolis / Bernard Smith  
1916-07-17 to 1916-07-18 Interlake Yachting Association Regatta Miss Minneapolis / Bernard Smith  
1916-08-15 to 1916-08-17 1000 Islands Trophy Hawkeye / Albert Judson  
1916-09-01 to 1916-09-02 Pacific Coast Championship Vogler Boy III / Frank Mathiot  
1916-09-02 to 1916-09-05 APBA Gold Cup Miss Minneapolis / Bernard Smith  

 

1917 1917 Racing Season Summary
1917-06-13 Rose Festival Regatta Vogler Boy III / Frank Mathiot  
1917-07-04 Walter Wallace Silver Cup / Fred Kohl Championship / Tallac Championship Cup Le-Tah-Ee / E.D.N. Lehe  
1917-08-09 to 1917-08-10 1000 Islands Trophy Miss Detroit II / Gar Wood  
1917-08-25 to 1917-08-27 APBA Gold Cup Miss Detroit II / Gar Wood  

 

1918 1918 Racing Season Summary
1918-07-06 Webb Trophy Miss Detroit II / Gar Wood  
1918-08-30 to 1918-09-02 APBA Gold Cup Miss Detroit II / Gar Wood  
1918-09-05 to 1918-09-06 Canadian International Gold Trophy Whip-Po Will Jr. / George Reis  
1918-09-07 Great Lakes International Gold Cup Whip-Po Will Jr. / George Reis  

 

1919 1919 Racing Season Summary
1919-06-11 Rose Festival Regatta Vogler Boy III / Orth Mathiot  
1919-07-05 Davenport Hotel Cup [Coeur d'Alene] Imperator / F.E. Marler  
1919-07-05 to 1919-07-06 Webb Trophy Miss Quincey / Clifford Padget  
1919-08-13 to 1919-08-16 Thousand Islands Trophy Miss Detroit III / Gar Wood  
1919-08-29 to 1919-09-02 APBA Gold Cup Miss Detroit III / Gar Wood  
1919-09-03 to 1919-09-05 Canadian International Gold Trophy Heldena II / Fred Miller  
1919-09-09 Great Lakes International Gold Cup Leopard III / Dick Smith  

 

1920 1920 Racing Season Summary
1920-07-03 to 1920-07-05 Webb Trophy Miss Toronto II / Phil Wood  
1920-07-05 Lake Coeur d'Alene Regatta Freckles / Phil Mitchell  
1920-08-10 to 1920-08-10 Harmsworth Trophy Miss America / Gar Wood  
1920-08-25 to 1920-08-26 Thousand Islands Trophy Miss Toronto II / Jack Bickel & Frithiof Ericson  
1920-09-06 International Gold Cup Miss Toronto II / Fritz Erickson  
1920-09-08 to 1920-09-09 Great Lakes International Gold Cup Miss Toronto II / Fritz Erickson  
1920-09-11 to 1920-09-15 APBA Gold Cup Miss America / Gar Wood  
1920-09-11 to 1920-09-15 Fisher Allison Trophy Rainbow / H.B. Greening  
1920-10-03 Niagara Frontier Championship Miss Toronto II / Fritz Ericson  
1920-10-23 to 1920-10-24 Nordlinger Trophy Eleda / Dustin Farnum  

 

1921 1921 Racing Season Summary
1921-02-07 to 1921-02-12 Fisher Trophy [Miami Regatta] Adieu / Webb Jay & [?] Hoyt  
1921-05-30 Buffalo Launch Club [May] Arab IV / Ralph Sidway  
1921-07-04 Buffalo Launch Club [July] Miss Peerless / Ed Grimm  
1921-07-04 Webb Trophy Miss Chicago / Sheldon Clark  
1921-07-04 President's Trophy Black Diamond / Charles Barrick  
1921-08-05 Sinclair Trophy Miss America / Gar Wood  
1921-08-05 Pageant of Progress Free For All Miss Chicago / George Wood  
1921-08-06 Pageant of Progress 2200 Cubic Inch Ciass Miss Chicago / George Wood  
1921-08-11 to 1921-08-13 Buffalo Launch Club Regatta (Fisher-Allison Trophy) Rainbow / S.B. Egan [Eagan?]  
1921-08-12 Hotel Lenox Trophy Miss Toronto II / Fritz Ericson  
1921-08-27 to 1921-08-30 Fisher Allison Trophy Baby Gar / Gar Wood  
1921-08-27 to 1921-08-30 APBA Gold Cup Miss America I / Gar Wood  
1921-08-27 to 1921-08-30 Detroit Trophy Miss Chicago / Sheldon Clark  
1921-08-27 to 1921-08-30 Sallan Trophy Miss Liberty II / Humphrey Birge  
1921-09-05 British International Trophy (Harmsworth) Miss America II / Gar Wood  
1921-09-05 Canadian National Exhibition Special Prize Cup Arab IV / Ralph Sidway  
1921-09-05 Canadian International Gold Challenge Trophy Miss Toronto II / A.F. Schnadfer  
1921-09-07 Canadian National Exhibition Handicap Heldena III / Fred Miller  
1921-09-07 Great Lakes International Gold Cup Arab IV / Ralph Sidway  
1921-11-20 Nordlinger Cup Miss Los Angeles II / Harry Vofhauer  
1921-12-04 Dyas Trophy Fellows IV / Joe Fellows  

 

1922 1922 Racing Season Summary
1922-01-01 Henry M. Robinson Cup Hurricane II / Bill Cubbon  
1922-03-02 to 1922-03-02 Wood Fisher Trophy [March] Baby Gar / Gar Wood  
1922-03-26 Tufts-Lyon Trophy Miss Los Angeles II / Harry Vorhauer  
1922-06-14 Neptune's Frolic Free For All Baby Sure Cure / Paul Strassburg  
1922-06-14 Neptune's Frolic Gold Cup Class Janet Virginia / Walter Plummer  
1922-06-14 Shrine Regatta Free For All Hurricane II / Will Paden  
1922-07-04 Wrigley Trophy Hurricane II / Will Paden  
1922-07-04 Webb Trophy Miss Chicago / Clark-George Wood  
1922-07-04 Buffalo Launch Club Regatta Miss Peerless II / Edward Grimm  
1922-08-03 to 1922-08-06 Chicago Pageant of Progress Regatta [Sinclair Trophy] Miss America / Gar Wood  
1922-08-06 Pageant of Progress Free For All Miss Chicago / George Wood-Erickson  
1922-08-24 to 1922-08-26 Fisher Allison Trophy Baby Gar III / Gar Wood
[Nick Nack / Fritz Ericson]
 
1922-09-01 to 1922-09-04 APBA Gold Cup Packard ChrisCraft / J.G. Vincent  
1922-09-01 to 1922-09-04 Wood Fisher Trophy [September] Baby Gar II / Gar Wood  
1922-09-04 Detroit Trophy Baby Sure Cure / Paul Strassburg  
1922-09-10 Cecil B. de Mille Gold Cup Hurricane II / W.W. Paden  
1922-09-16 International Trophy Baby Holo / Bill Crowley  
1922-09-16 Buffalo Gold Cup [Gold Cup Class] Arab VI / Ralph Sidway  
1922-09-16 Buffalo Launch Club Regatta [2200 Cubic Inch Runabouts] Baby Gar II / George Wood  
1922-10-22 Newport Launch Club Free For All Miss Cincinnati / William Schry  
1922-11-05 Nordlinger Trophy Mystery / Frank Garbutt  
1922-12-03 Dyas Trophy Hurricane II / Will Paden  
1922-12-31 Inter-Coast Championship Miss America / Gar Wood  

 

1923 1923 Racing Season Summary
1923-02-18 Mid Winter Speed Boat Carnival Century Tire / Louis Disbrow  
1923-07-04 Webb Trophy Fore / Elmer Richards  
1923-08-15 Pacific Motor Boat Trophy Mystery / Frank Garbutt  
1923-08-31 Aaron De Roy Trophy Lady Shores / H.C. Rose  
1923-09-01 APBA Gold Cup Packard Chriscraft / Caleb Bragg  
1923-09-03 Detroit Sweepstakes Teddy / George Wood  
1923-09-09 Cecil B. de Mille Gold Trophy White Star / Bill Holmes  
1923-09-13 to 1923-09-15 Interstate Trophy - Gold Cup Class Baby June / George Hall  
1923-09-13 to 1923-09-15 International Trophy Musketeer I / Horace Dodge  
1923-09-29 to 1923-09-30 Western Southern Trophy? Meteor VI / Walter Wilde  
1923-10-14 Nordlinger Trophy Two Fellows / Joe Fellows  
1923-12-02 Dyas Trophy Mystery / Frank Garbutt  

 

1924 1924 Racing Season Summary
1924-03-07 to 1924-03-08 Miami Gold Cup - Gold Cup Class Wilgold II / Jack Williams  
1924-03-07 to 1924-03-08 Miami Gold Cup - Sweepstakes Class 999 / Edsel Ford  
1924-03-17 International Championship [Havana] Baby Cub / Howard Lyon;
Mary / E.H.R. Green
 
1924-03-17 Tufts-Lyon Trophy Lucky Strike II / Alvin Frank  
1924-04-26 New Orleans Speed Boat Association Free For All Miss Dubonnet / Charles Ferran  
1924-06-21, 1924-07-04, 1924-07-26 E.R. Thomas Trophy Wilgold II / Milton Elliot  
1924-07-03 Pacific International Free For All [July 3] Vogler Boy V / Orth Mathiot  
1924-07-04 Pacific International Free For All [July 4] Adcox I / Vic Brandt  
1924-07-04 to 1924-07-05 Webb Trophy Fore / W.D. Foreman  
1924-08-03 Pacific Motor Boat Trophy Two Fellows / Joe Fellows  
1924-08-16 Interstate Trophy - Gold Cup Class Wilgold II / Jack Williams, Charles Chapman  
1924-08-14 to 1924-08-16 Fisher Allison Trophy Baby Gar IV / Gar Wood  
1924-08-17 100 Mile Buffalo Sweepstakes Baby Gar IV / Gar Wood  
1924-08-17 Rockaway Park Y.C. Free For All Starling / Pierre Proal  
1924-08-30 APBA Gold Cup Baby Bootlegger / Caleb Bragg  
1924-09-01 Detroit Sweepstakes Miss Detroit VII / Gar Wood  
1924-09-14 Cecil B. Demille Gold Trophy Two Fellows / Joe Fellows  
1924-09-28 Western Southern Trophy Hoosier Boy / J.W. Whitlcock  

 

1925 1925 Racing Season Summary
1925-02-19 Unlimited Free For All Comet / Jerry Boyett  
1925-02-24 Bradley Gold Cup; Free For All Little Old Man / Rodman Wanamaker;
Baby Cub / Howard Lyon
 
1925-03-06 Florida West Coast Power Boat Association Free For All Fore / William Foreman  
1925-03-20 Fisher Allison Trophy Baby Gar IV / Gar Wood  
1925-03-21 Dodge Memorial - Gold Cup Class Participation [March Running] Baby Gar V / Gar Wood  
1925-06-17 Rose Festival Vogler Boy V / Frank Mathiot  
1925-07-05 Webb Trophy Doc's II / L.R. Van Sant  
1925-08-08 Miles River Trophy Mallard / George Helme  
1925-08-08 Pacific Motor Boat Trophy Frances D / Frank Vogler  
1925-08-15 Penton Gold Cup - Gold Cup Class Participation Miss Palm Beach / William Conners Jr.  
1925-08-16 100 Mile Sweepstakes Miss Palm Beach / William Conners  
1925-08-29 APBA Gold Cup Baby Bootlegger / Caleb Bragg  
1925-08-29 Baby Gar Invitational Kroywen / William Ottman  
1925-08-29 Free For All Displacement Teaser / Richard Hoyt  
1925-08-30 Dodge Memorial - Gold Cup Class Participation [August Running] Baby Bootlegger / Caleb Bragg  
1925-08-30 International Trophy - Gold Cup Class Participation Teaser / Richard Hoyt  
1925-09-05 Detroit Yacht Club Development Trophy - Gold Cup Class Nuisance / Delphine Cromwell  
1925-09-05 Michigan Governor's Trophy Miss America III / Phil Wood  
1925-09-07 Detroit Sweepstakes - Gold Cup Class Participation Packard Chriscraft II / Jesse Vincent  
1925-09-13 Western Southern Trophy Hoosier Boy / J.W. Whitlock  

 

1926 1926 Racing Season Summary
1926-03-05 Tampa Bay Free For All-Runabouts Miss Tampa / Dick Locke  
1926-03-05 Tampa Bay Free For All-Hydroplanes, Runabouts Miss Okeechobee / Mrs. W.J. Conners  
1926-03-06 Davis Island Yacht Club Special Match Race Miss Okeechobee / Mrs. W.J. Conners  
1926-03-18 FisFcher Allison Trophy Baby Gar VI / Gar Wood  
1926-03-19 to 1926-03-20 Miami Gold Cup - Baby Gar Runabouts Baby Gar VII / George Wood  
1926-03-19 Miami Gold Cup - Chance Race Miss Okeechobee / W.J. Conners-Grace Conners  
1926-03-20 Miami Gold Cup - Gold Cup Class Miss Tampa / W. Burgess  
1926-04-08 Interstate Trophy - Gold Cup Class Palm Beach Days / Bill Bigelow  
1926-04-08 Ponce DeLeon Free For All Palm Beach Days / Bill Bigelow  
1926-07-03 Mississippi Valley Power Boat Association 625 Class Runabouts Palm Beach Days / Bill Bigelow  
1926-07-05 Webb Trophy Hoosier Boy (3) / J.W. Whitlock  
1926-07-05 Mississippi Valley Power Boat Association - Free For All - Runabouts Palm Beach Days / Bill Bigelow  
1926-08-06 Miies River Yacht Club 725 Displacement Class Palm Beach Days / Bill Bigelow  
1926-08-07 Miles River Trophy - Gold Cup Class Participation Palm Beach Days / Bill Bigelow  
1926-08-12 to 1926-08-14 Buffalo Launch Club Regatta Free For All Miss Okeechobee / Mrs. W.J. Conners  
1926-08-15 Buffalo Launch Club Regatta 50 Mile Sweepstakes Curtiss Wilgold / Reginald Williams  
1926-08-21 APBA Gold Cup Greenwich Folly / George Townsend  
1926-08-22 Dodge Memorial - Gold Cup Class Participation Rowdy / Vic Kliesrath  
1926-09-06 Detroit Sweepstakes - Gold Cup Class Participation Rowdy / Vic Kliesrath  
1926-09-07 British International Trophy (Harmsworth) Miss America V / Gar Wood  
1926-09-11 Cleveland Free For All Displacement Curtiss Wilgold III / Reginald Williams?  
1926-09-11 Cleveland Chance Race Miss Erie / Larry Davidson  
1926-09-13 Cleveland Sweepstakes Curtiss Wilgold III / Roy Keyes  
1926-09-18 Presidents Cup - Gold Cup Class Participation Cigarette IV / Gordon Hamersley  
1926-09-18 Secretary of the Navy Cup Miss Okeechobee / Mrs. W.J. Conners  
1926-09-18 Chesapeake-Potomac Free For All Palm Beach Days / Bill Bigelow  
1926-09-18 President's Cup - International Miss America V / Gar Wood  
1926-09-25 Maryland Yacht Club Regatta 725 Class Palm Beach Days / Bill Bigelow  
1926-09-25 Maryland Yacht Club Regatta Displacement Free For All Chance Special / Charles Chance  
1926-09-25 Maryland Yacht Club Regatta Unrestricted Speed Class Miss Palm Beach / Fritz Ericson  
1926-09-26 Western Southern Trophy Hoosier Boy / J.W. Whitlock  

 

1927 1927 Racing Season Summary
1927-02-21 Bradley Trophy Miss Palm Beach / W.J. Conners  
1927-02-22 Interstate Trophy (Three Way Tie) / (Three Way Tie) *  
1927-02-22 Palm Beach Y.C Chance Race Palm Beach Days / Bill Bigelow  
1927-02-22 Free For All Miss Okeechobee / W.J. Conners  
1927-03-05 Interstate Trophy Run Off * Sara De Sota / Fred Blossom  
1927-03-05 Davis Island Y.C. Free For All Miss California / Dick Loynes  
1927-03-07 Sarasota Yacht Club Gold Cup Palm Beach Days / Bill Bigelow  
1927-03-07 Sarasota Yacht Club Free For All Sara De Sota / Fred Blossom  
1927-03-19 Miami Gold Cup - Gold Cup Class Imp / Richard Hoyt  
1927-03-19 Miami Beach Y.C. Free For All Miss Okeechobee / Grace Conners  
1927-03-19 Miami Beach Y.C. Exhibition Miss America V / Gar Wood  
1927-03-19 Miami Beach Y.C. Grand Free For All Miss America V / Phil Wood  
1927-03-27 Havana Yacht Club International Palm Beach Days / Bill Bigelow  
1927-06-18 Fuller Gold Cup Sweepstakes - Gold Cup Class Participation Imp / Richard Hoyt  
1927-07-03 to 1927-07-04 Pacific Northwest Championship Vogler Boy V / Frank Mathiot  
1927-07-03 to 1927-07-04 Webb Trophy S-M / J.E. Sellman  
1927-07-03 to 1927-07-04 Alfred E. Smith Trophy Miss Okeechobee / W.J. Conners  
1927-07-17 Delaware River Speedboat Championship Freda III / Billy Freitag  
1927-07-29 Buffalo Launch Club Regatta Free For All Curtiss Wilgold / Reginald Williams  
1927-07-31 Buffalo Launch Club Regatta Sweepstakes Curtiss Wilgold / Reginald Williams  
1927-08-06 APBA Gold Cup Greenwich Folly / George Townsend  
1927-08-13 Miles River Trophy - Gold Cup Class Participation Palm Beach Days / Bill Bigelow  
1927-08-18 Saranac Free For All Championship Greenwich Folly / George Townsend  
1927-08-18 Hotel Saranac Trophy Greenwich Folly / George Townsend  
1927-08-19 to 1927-08-20 Narragansett Bay Ladies Race Miss Okeechobee / Grace Connors  
1927-09-03 Detroit Yacht Club Development Trophy - Gold Cup Class Participation Solar Plexus / Bill Horn  
1927-09-05 Detroit Sweepstakes - Gold Cup Class Participation Miss Syndicate / Horace Dodge  
1927-09-12 Maryland Yacht Club Displacement Free For All - Gold Cup Class Participation Curtiss Wilgold II / Roy Keyes  
1927-09-17 Presidents Cup Miss Syndicate / Delphine Cromwell & J.H.R. Cromwell  
1927-09-17 Secretary Of The Navy Cup Miss Okeechobee / W.J. Connors  
1927-09-17 Dodge Memorial Miss Syndicate / Delphine Cromwell & J.H.R. Cromwell  
1927-09-17 Presidents Cup - Free For All Miss Okeechobee / W.J. Connors-Fritz Ericson  

 

1928 1928 Racing Season Summary
1928-02-21 Washington's Birthday Regatta - Bradley Gold Cup Miss Okeechobee / Mrs. W.J. Conners  
1928-02-22 Palm Beach Yacht Club Free For All Miss America V / Gar Wood  
1928-02-22 Palm Beach Yacht Club 625 Invitation Miss Tampa / Otis Beard  
1928-03-10 Interstate Trophy Sara De Sota / Fred Blossom  
1928-03-10 Sarasota Yacht Club Free For All Miss Okeechobee / Mrs. W.J. Conners  
1928-03-19 Biscayne Bay Grand Free For All Miss America V / Gar And Phil Wood  
1928-03-25 Havana Yacht Club Grand Free For All Miss America V / Phil Wood  
1928-03-25 Havana Yacht Club Chance Race Miss America V / Phil Wood  
1928-07-04 to 1928-07-05 Webb Trophy Pal / Russell Dowers  
1928-07-29? Buffalo Launch Club Regatta Free For All Curtiss Wilgold III / Reginald Williams  
1928-08-17 to 1928-08-18 U.S.S. Constellation Trophy Curtiss Wilgold III / Roy Keyes  
1928-08-17 to 1928-08-18 Narragansett Bay Displacement Free For All Curtiss Wilgold III / Roy Keyes  
1928-09-01 Detroit Yacht Club Unlimited Class Miss America VII / Gar Wood  
1928-09-03 British International Trophy (Harmsworth Trophy) Miss America VII / Gar Wood  
1928-09-03 Championship of North America Rainbow VII / Harry Greening  

 

1929 1929 Racing Season Summary
1929-03-21 Biscayne Bay Regatta Miss England / Henry Segrave  
1929-08-24 APBA Gold Cup Imp (2) / Richard Hoyt  
1929-08-24 Red Bank Y.C. Grand Free-For-All Curtiss Wilgold III / H.W. Flickenger  
1929-08-24 Free For All Carenaught / Roy Keyes  
1929-09-02 Harmsworth Trophy (B.I.T.) Miss America VIII / Gar Wood  
1929-09-14 Presidents Cup - Gold Cup Class Imp (2) / Richard Hoyt  
1929-09-14 Potomac Grand Free For All - Gold Cup Class Participation Imp (2) / Richard Hoyt  
1929-09-15 Count Volpi Cup Miss England / Henry Segrave  

 

1930 1930 Racing Season Summary
1930-02-21 to 1930-02-22 Palm Beach Yacht Club Regatta . . .  
1930-06-30 to 1930-07-02 Duke of York Trophy    
1930-07-05 Webb Trophy Miss Cincinnati III / Cam Fischer  
1930-08-16 APBA Gold Cup Hotsy Totsy / Vic Kliesrath  
1930-08-17 National Sweepstakes Single Engine Class Hotsy Totsy / Hoyt-Kliesrath  
1930-09-01 British International Trophy (Harmsworth Trophy) Miss American IX / Gar Wood  
1930-09-13 Presidents Cup Hotsy Totsy / Vic Kliesrath  
1930-09-13 Chesapeake Grand Free For All Hotsy Totsy / Richard Hoyt  

 

1931 1931 Racing Season Summary
1931-03-17 to 193-03-18 Biscayne Bay Regatta Miss America IX / Gar Wood  
1931-07-05 Webb Trophy Miss Texas / J.E. Sellman  
1931-07-11 Delaware Gold Cup - Handicap Miss Philadelphia (2) / William Freitag  
1931-08-16 APBA Gold Cup Hotsy Totsy / Vic Kliesrath  
1931-08-18 Adirondak Free For All El Lagarto / George Reis  
1931-08-22 Red Bank Gold Cup El Lagarto / George Reis  
1931-08-23 National Sweepstakes Single Engine Class El Lagarto / George Reis  
1931-08-29 Lake George Championship El Lagarto / George Reis  
1931-09-05 Governor Larson Gold Cup Wings / Walter Haines  
1931-09-06 Sommers Point Regatta Buskee / William Buskee  
1931-09-07 Ocean City Yacht Club Wings / Walter Haines  
1931-09-08 Harmsworth Trophy (B.I.T.) Miss America VIII / George Wood (no match); fastest lap Miss England II / Kaye Don  
1931-09-19 Presidents Cup El Lagarto / George Reis  
1931-09-19 Potomac Grand Free For All Pep III / John Bramble  

 

1932 1932 Racing Season Summary
1932-07-04 Hampton Yacht Club Match Race Impshi / Horace Dodge  
1932-07-09 Delaware Gold Cup Louisa / Bob Purdy  
1932-07-09 John Wanamaker Trophy Displacement Only Ethel Ruth II / A.D. Pugh  
1932-07-09 Delaware Y.C. Handicap Pal V / J.D. McIntyre  
1932-08-13 APBA Gold Cup Delphine IV / Bill Horn  
1932-08-27 Stone Harbor Yacht Club Louisa / Bob Purdy  
1932-09-05 Red Bank Gold Cup Miss Columbia / Ted Hall  
1932-09-03 to 1932-09-05 Harmsworth Trophy (B.I.T.) Miss America X / Gar Wood  
1932-09-04 Gold Cup Class Exhibition Delphine V / Horace Dodge  
1932-09-17 Presidents Cup - Gold Cup Class Delphine IV / Bill Horn  

 

1933 1933 Racing Season Summary
1933-02-22 Palm Beach Y.C. Grand Free For All Imp (2) / Jack Rutherfurd  
1933-03-18 Miami Beach Y.C. Grand Free For All Imp (2) / Jack Rutherfurd  
1933-05-25 Grand International 12 Litre Class Isotta Fraschini / Antonio Becchi  
1933-05-28 F.I.M. 12 Litre Class Isotta Fraschini / Antonio Becchi  
1933-07-09 Virginia Gold Cup Pep III / John Bramble  
1933-07-21 to 1933-07-22 Havre De Grace Regatta . . .  
1933-08-12 National Sweepstakes El Lagarto / George Reis  
1933-09-01 APBA Gold Cup El Lagarto / George Reis  
1933-09-02 to 1933-09-04 [3 New Jersey Races] . . .  
1933-09-03 Dodge Memorial Delphine VII / Horace Dodge  
1933-09-04 Harmsworth Trophy (B.I.T.) Miss America X / Gar Wood  
1933-09-30 Presidents Cup El Lagarto / George Reis  
1933-09-30 Potomac Grand Free For All Pep III / John Bramble  

 

1934 1934 Racing Season Summary
1934-03-18 Vincent Bendix Trophy Lia V / Antonio Becchi  
1934-06-24 Around Manhattan Race ? / George Waller?  
1934-06-24 Delaware River Gold Cup Emancipator III / Gene Apel  
1934-07-04 Trenton Yacht Club Regatta . . .  
1934-07-08 Virginia Gold Cup Delphine VII / Walter Leveau  
1934-07-14 to 1934-07-15 Buffalo Launch Club Regatta ? / Sam Crooks  
1934-07-20 Ladies Inboard Free For All Imp (2) / Maude Rutherfurd  
1934-07-21 Havre de Grace Y.C. Free For All Pep III / John Bramble  
1934-07-21 Havre de Grace Regatta . . .  
1934-08-03 to 1934-08-04 Miles River Unlimited Speedboats Pep III / John Bramble  
1934-08-04 Miles River Trophy Palm Beach Days / Bill Bigelow  
1934-08-04 APBA Gold Cup El Lagarto / George Reis  
1934-08-05 Governor Lehman Trophy - Single Engine Class Betty V / Mel Crook  
1934-08-05 Lake Tahoe Handicap Baby Skipalong / Stanley Dollar  
1934-08-12 National Sweepstakes Betty V / Mel Crook  
1934-08-12 Maryland Y.C. Gold Cup Arctic Tern II / Ernest Chase  
1934-09-03 Madison Labor Day Regatta Big Shot / Bill Cantrell  
1934-09-04 to 1934-09-07 Canadian National Exposition Little Miss Canada III / Harold Wilson  
1934-09-23 Presidents Cup El Lagarto / George Reis  
1934-09-23 American Speedboat Championship Betty V / Mel Crook  

 

1935 1935 Racing Season Summary
1935-02-22 Palm Beach Yacht Club Grand Free For All Jay Dee / Jack Dunn  
1935-05-12 Albany to New York Marathon ? / Fred Jacoby Jr.  
1935-06-02 Stockton Yacht Club Free For All Miss Hobbs / A.J. McGrete  
1935-06-28 S. Mortimer Auerbach Trophy [725 Class] Betty V / Mel Crook  
1935-06-28 to 1935-06-29 Atlantic City Regatta . . .  
1935-07-04 Barron Trophy Miss Hobbs / A.J. McGrete  
1935-07-06 Spreckels Trophy ? / Jean Dupuy  
1935-07-13 Cape May Free For All Duster / Jack Rutherfurd  
1935-07-27 APBA Gold Cup El Lagarto / George Reis  
1935-08-10 Miles River Trophy Palm Beach Days / Bill Bigelow  
1935-08-10 Miles River Yacht Club Unlimited Speedboats Duster / Jack Rutherfurd  
1935-08-10 Miles River Yacht Club Gold Cup Duster / Jack Rutherfurd  
1935-08-18 National Sweepstakes - Single Engine Class] Betty V / Mel Crook  
1935-09-02 Madison Regatta Association Big Shot / R.N. Longsworth  
1935-09-02 Detroit Yacht Club Development Trophy - Gold Cup Class Hotsy Totsy II / Vic Kliesrath  
1935-09-09 Barron Trophy So Long / Lou Fageol  
1935-09-09 Oakland J.C. 720 Class Miss Hobbs / A.J. McGrete  
1935-09-29 Presidents Cup - Gold Cup Class Notre Dame / Clell Perry  
1935-09-29 American Speedboat Championship - Single Engine Class Betty V / Mel Crook  
1935-11-17 Southern California Invitational 12 Litre Class Native Son / D.R. Crawford [disputed]  

 

1936 1936 Racing Season Summary
1936-06-21 Queen City Y.C. 725 Class Big Shot / R.N. Longworth  
1936-06-21 Queen City Y.C. Open Championship Frazzle II / Ralph McFarland  
1936-07-04 Barron Trophy Miss Golden Gate / A.J. McGrete  
1936-07-25 APBA Gold Cup Impshi / Kaye Don  
1936-08-23 National Sweepstakes Betty V / Mel Crook  
1936-09-05 Stone Harbor Regatta Westinghouse Trophy Jay Cee / Jack Rutherfurd  
1936-09-06 S. Mortimer Auerbach Trophy Jay Cee / Jack Rutherfurd  
1936-09-07 Ocean City Yacht Club Jay Cee / Jack Rutherfurd  
1936-09-07 Madison Regatta Association 725 Class Why Worry / Bill Cantrell  
1936-09-07 Oakland J.C. 718 Class (1) Miss Golden Gate / Dan Arena  
1936-09-12 Oakland J.C. 718 Class (2) Miss Golden Gate / Dan Arena  
1936-09-27 Presidents Cup Ma Ja II / Jack Rutherfurd  
1936-09-27 American Speedboat Championship Betty V / Mel Crook  
1936-11-01 Pacific Motorboat Trophy Miss Golden Gate / Dan Arena  

 

1937 1937 Racing Season Summary
1937-02-23 Palm Beach Yacht Club Free For All Jay Dee / Jack Rutherfurd  
1937-03-20 Miami Beach Yacht Club Free For All Jay Dee / Jack Rutherfurd  
1937-04-18 Aloha Beach 732 Class El Torbellino / Lou Fageol  
1937-05-30 Emil Auerbach Trophy Miss Palm Beach / John Rutherfurd  
1937-06-06 Calvert Trophy - Gold Cup Class Participation Hermes III / C.V. Ciconnet  
1937-06-06 Calvert Marine Derby Free For All Why Worry / Bill Cantrell  
1937-06-20 Queen City Yacht Club Warnie / Ray Vetter  
1937-06-20 Los Angeles P.B.A. 732 Class Miss Golden Gate / Dan Arena  
1937-07-05 Barron Trophy Gotta Go / Roland Wood  
1937-07-05 Oakland J.C. 718 Class Miss Golden Gate / Dan Arena  
1937-07-31 Chester River Yacht Club Regatta - Gold Cup Class Participation Ma Ja II / Jack Rutherfurd  
1937-08-15 National Sweepstakes - Single Engine Class - Gold Cup Class Participation Tops II / Jack Cooper  
1937-09-04 Detroit Yacht Club 725 Class Hermes II / Marion Cooper  
1937-09-04 Stone Harbor Y.C. Free For All Zito Plane / Sol Zito  
1937-09-05 S. Mortimer Auerbach Trophy Miss Palm Beach / Jack Rutherfurd  
1937-09-05 S. Mortimer Auerbach Trophy - Single Engine Class Buskee / Walter Buskee  
1937-09-06 Ocean City Yacht Club Free For All Zito Plane IV / Sol Zito  
1937-09-06 APBA Gold Cup Notre Dame / Clell Perry  
1937-09-24 to 1937-09-26 Presidents Cup Notre Dame / Clell Perry  
1937-09-26 American Speedboat Championship - Single Engine Class - Gold Cup Class Participation Tops II / Jack Cooper  
1937-11-07 Pacific Motorboat Trophy Miss Golden Gate / Dan Arena  

 

1938 1938 Racing Season Summary
1938-02-22 Washington's Birthday Regatta Juno / Jack Rutherfurd  
1938-03-20 Biscayne Bay Regatta Juno / Jack Rutherfurd  
1938-05-01 Los Angeles Speedboat Association So Long (2) / Lou Fageol  
1938-06-05 Emil Auerbach Trophy Lady Gen V / Arno Apel  
1938-06-30 to 1938-07-02 Duke of York Trophy ?  
1938-07-04 Independence Day Speedboat Regatta Reno III / Paul Etcheberry  
1938-07-04 Evansville Junior Chamber Of Commerce Regatta Hermes III / Marion Cooper  
1938-07-09 King Emperor's Cup Alagi / Theo Rossi  
1938-07-10 Duce's Cup Juno / Jack Rutherfurd  
1938-07-10 Lake Tahoe Championship Mercury / Stan Dollar  
1938-07-31 Brad Kreis Trophy Pin Brain / Charles Wilkerson  
1938-07-31 Calvert Trophy Hermes III / Marion Cooper  
1938-07-31 Ohio Motor Boat Association Trophy Tops II / Jack Cooper  
1938-08-07 Tahoe Y.C. Free For All Championship Hornet II / Henry Kaiser Jr.  
1938-08-22 National Sweepstakes Juno / Jack Rutherfurd;
Tops II [225] / Jack Cooper
 
1938-09-03 Detroit Yacht Club 725 Class Warnie (2) / James Anderson  
1938-09-04 S. Mortimer Auerbach Trophy Juno / Jack Rutherfurd  
1938-09-05 Elmer H. Wene Loving Cup Juno / Jack Rutherfurd  
1938-09-05 APBA Gold Cup Alagi / Theo Rossi  
1938-09-23 to 1938-09-25 Presidents Cup Alagi / Theo Rossi  
1938-09-25 American Speedobat Championship Pep IV / John Bramble  
1938-11-06 Pacific Motorboat Trophy El Torbellino II / Don Stearns  
1938-11-19 Long Beach 25 Mile Marathon Yankee Doodle / Clay Smith  

 

1939 1939 Racing Season Summary
1939-05-30 Emil Auerbach Trophy Miss Manteo II / W.E. Gatewood [225]  
1939-07-09 Governor's Cup (New Jersey) Tops III / Jack Cooper  
1939-07-09 Lake Tahoe Championship [July] Miss Golden Gate (2) / Stan Dollar  
1939-08-06 Lake Tahoe Championship [August] Hornet I / Henry Kaiser  
1939-08-06 Junior Chamber of Commerce Ohio River Regatta Why Worry (2) / Bill Cantrell  
1939-08-19 to 1939-08-20 National Sweepstakes Emancipator VIII / Tony Pezzillo  
1939-09-04 Detroit Yacht Club 725 Class Why Worry (2) / Bill Cantrell  
1939-09-04 APBA Gold Cup My Sin / Zalmon Simmons  
1939-09-15 Calvert Trophy Why Worry (2) / Bill Cantrell  
1939-09-15 Brad Kreis Trophy Mercury / Marion Cooper  
1939-09-24 Presidents Cup Miss Canada III / Harold Wilson  
1939-09-24 American Speedboat Championship Pep IV / John Bramble  
1939-11-12 Pacific Motor Boat Trophy So Long (3) / Lou Fageol  

 

1940 1940 Racing Season Summary
1940-03-01 to 1940-03-17 Regatta of Champions Yankee Doodle II / Clay Smith [225]  
1940-06-01 Emil Auerbach Trophy Tortuga / Arno Apel  
1940-07-04 Webb Trophy Pinto / Ralph Dodge  
1940-07-06 Governor's Trophy (New Jersey) Voodoo / John Olmstead  
1940-07-07 Lake Tahoe Championship Baby Skip-A-Long / Stan Dollar  
1940-08-17 APBA Gold Cup Hotsy Totsy III / Sidney Allen  
1940-08-18 Evansville J.C. Regatta Mercury / Marion Cooper  
1940-08-25 National Sweepstakes Tops III / Jack Cooper  
1940-09-15 Brad Kreis Trophy Why Worry (2) / Bill Cantrell  
1940-09-15 Ohio Valley M..B.A. 725 Class Why Worry (2) / Bill Cantrell  
1940-09-29 Presidents Cup Notre Dame / Dan Arena  
1940-09-29 American Speedboat Championship My Sin / Jack Cooper  
1941-11-09 Pacific Motor Boat Trophy So Long, Jr. [225] / Lou Fageol  
1940-11-10 Pacific Motorboat Trophy So Long (3) / Lou Fageol  

 

1941 1941 Racing Season Summary
1941-03-03 Emil Auerbach Trophy Wild Goose IV / Tommy Glennon  
1941-07-04 Webb Trophy Why Worry (3) / Bill Cantrell  
1941-07-04 Mississippi Valley P.B.A. 725 Class Why Worry (3) / Bill Cantrell  
1941-08-16 APBA Gold Cup My Sin / Zalmon Simmons  
1941-08-17 National Sweepstakes Chrissie IV / George Schrafft  
1941-09-01 Mississippi Fiesta 725 Class Why Worry (3) / Bill Cantrell  
1941-09-01 Davenport Free For All Why Worry (3) / Bill Cantrell  
1941-09-14 Brad Kreis Trophy Mercury / Marion Cooper  
1941-09-14 Ohio Valley M.B.A. Free For All Warnie (2) / Ray Vetter  
1941-11-09 Pacific Motor Boat Trophy So Long, Jr. / Lou Fageol  

 

1942 1942 Racing Season Summary
1942-02-28 Miami Gold Cup Why Worry (3) / Bill Cantrell  
1942-03-01 Emil Auerbach Trophy Mercury / Marion Cooper  
1942-07-04 Webb Trophy Tops IV / Jack Cooper  
1942-07-04 Mississippi Valley P.B.A. 725 Class Mercury / Marion Cooper  
1942-09-07 Mississippi Fiesta 725 Class Why Worry (3) / Bill Cantrell  
1942-09-20 Brad Kreis Trophy Why Worry (3) / Bill Cantrell  
1942-09-20 Ohio Valley M.B.A. Free For All Michigan Kid / Jack Wood  

 

1945 1945 Racing Season Summary
1945-11-17 to 1945-11-19 Salton Sea Regatta & Pacific Motor Boat Trophy Avenger [135] / Eddie Meyer  

 

[Statistics from Greene, V.1]